piątek, 1 grudnia 2017

Wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych - grudzień
























Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza na comiesięczne wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych ze śpiewnika ks. Michała Mioduszewskiego, najstarszego polskiego śpiewnika kościelnego.

Spotkanie śpiewacze odbędzie się w poniedziałek 4 grudnia.
Zaczynamy Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP (godz. 19.30), dalsza część w podziemiach: litania bracka w krypcie oo. jezuitów, nauka pieśni do świętej Barbary w salce przy krypcie) - po Mszy Świętej o godz. 20.00.
Spotkanie prowadzić będzie Jacek Borkowicz .

Bezpośrednio po śpiewach brackich, około 21.15 w salce przy krypcie, odbędzie się próba Akatystu ku czci Bogurodzicy, który zaśpiewamy w kościele 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, podczas nabożeństwa Godziny Łaski.
Próbę prowadzić będzie Filip Taranienko

czwartek, 9 listopada 2017

Wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych - listopad


























Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza na comiesięczne wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych ze śpiewnika ks. Michała Mioduszewskiego,
najstarszego polskiego śpiewnika kościelnego.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 13 listopada, po Mszy Świętej o godz. 20.00, w salce przy krypcie oo. jezuitów w podziemiach kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10.

Spotkanie prowadzić będzie Jacek Borkowicz

piątek, 29 września 2017

wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych






















Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza na comiesięczne wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych
ze śpiewnika ks. Michała Mioduszewskiego, najstarszego polskiego śpiewnika kościelnego

poniedziałek 2 października, po Mszy Świętej o godz. 20.00
podziemia, salka przy krypcie oo. jezuitów

Spotkanie prowadzić będą Jacek Borkowicz i Filip Taranienko

czwartek, 14 września 2017

***

na przystanku PKP Odolion, wrzesień 2017


piątek, 4 sierpnia 2017

Każdemu daj śmierć jego własną


Każdemu daj śmierć jego własną, Panie.
Daj umieranie, co wynika z życia,
gdzie miał swą miłość, cel i biedowanie.

Myśmy łupina tylko i listowie.
A wielka śmierć, którą ma każdy w sobie,
to jest ów owoc, o który zabiega

wszelki byt.


Rainer Maria Rilke
 przeł. Mieczysław Jastrun

środa, 19 lipca 2017

Zadbaj o to zawczasu


foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta wiedźma, zmywająca schody
Szmatą i wiadrem brudnej wody —
Był to przed laty cud urody,

Róża Saronu, hollywoodzka
Gwiazda. Niszczeje świetność ludzka:
To jej typowa ewolucja.

Przechytrz swój los i umrzyj młodo.
Jeśli nie, dbaj zawczasu o to,
By zgon nie zrównał cię z hołotą.

Wykup na giełdzie wszystkie akcje!
Zaskocz swą koronacją nację!
Triumf zapewnia admirację.

Jeden ją zdobył dzięki bujdzie,
Drugi wie, że mu wszystko ujdzie;
Poszło im — może tobie pójdzie.

Choćbyś podbijał wpierw Broadwaye,
Świat cię zapomni lub wyśmieje;
Kres bezbolesny — nie istnieje.

Lepiej u boku przed agonią
Mieć przyjaźń — niechby i kupioną —
Niż nic. Zawczasu zadbaj o nią!



Robert Frost

Przełożył Stanisław Barańczak

poniedziałek, 19 czerwca 2017

comiesięczne wspólne śpiewanie















Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza na comiesięczne wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych ze śpiewnika ks. Michała Mioduszewskiego, najstarszego polskiego śpiewnika kościelnego.

poniedziałek 19 czerwca, po Mszy Świętej o godz. 20.00
podziemia, salka przy krypcie oo. jezuitów

Spotkanie prowadzić będzie Filip Taranienko

poniedziałek, 15 maja 2017

Niezwykła procesja z patronką Warszawy przeszła przez Starówkę







W sobotni wieczór ulicami Starego Miasta przeszła procesja z barokową figurą Matki Bożej Łaskawej z kościoła jezuitów. To powrót do tradycji zapoczątkowanej w połowie XVII w., a przerwanej po powstaniu listopadowym.
W sobotę w kościele jezuitów pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej obchodzony był odpust (z okazji dnia patronki świątyni). Biskup Michał Janocha odprawił uroczystą Mszę św., a tuż przed nią poprowadził ulicami Starówki procesję z zabytkową figurą Madonny. Rzeźba z XVII w. wykonana jest z lipowego drewna, polichromowana i pozłocona. Na co dzień stoi w zakrystii kościoła.

 

Matka Boża Łaskawa, patronka Warszawy

Kult Matki Bożej Łaskawej istnieje w Warszawie od połowy XVII w. Wtedy to na zamówienie rektora konwentu pijarów – ks. Hiacynta Orsellego – namalowana została kopia wizerunku NMP Łaskawej znajdującego się w mieście Faenza we Włoszech. W 1651 r. obraz Madonny w różowej sukni i błękitnym płaszczu, trzymającej w rozłożonych rękach połamane strzały gniewu Bożego, uroczyście wprowadzono do kościoła pijarów przy ul. Długiej (dziś jest tu Katedra Polowa Wojska Polskiego). Podczas tej ceremonii nuncjusz Jan de Torres odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto Matki Bożej Łaskawej w Warszawie na drugą niedzielę maja.
W 1662 r. w obliczu szerzącej się zarazy władze miasta zarządziły modlitwy przebłagalne przez obrazem i procesje z nim wzdłuż murów miasta. Kiedy epidemia ustała, magistrat podjął decyzję o uznaniu Matki Bożej Łaskawej patronką Warszawy, a także strażniczką Polski. Obraz stał się obiektem niezwykłej czci warszawiaków. Po powstaniu listopadowym, gdy kościół przy ul. Długiej zmieniono w cerkiew, pijarzy przenieśli się do opuszczonej przez jezuitów świątyni przy ul. Świętojańskiej. Zabrali ze sobą cudowny obraz.
Po upadku powstania styczniowego car Aleksander II podpisał ukaz o likwidacji klasztorów w Królestwie Polskim (była to konsekwencja wpierania powstańców przez zakony). Pijarzy musieli opuścić miasto. Kościół przy Świętojańskiej przeszedł pod opiekę księży diecezjalnych. Pozostał w nim cieszący się kultem wizerunek Matki Bożej Łaskawej.

 

Procesje po 200 latach

Po I wojnie światowej świątynię odzyskali jej dawni gospodarze – jezuici. II wojnę światową obraz przetrwał w ukryciu. Dziś znajduje się w prezbiterium kościoła. W 1970 r. Watykan zatwierdził Matkę Bożą Łaskawą jako patronkę Warszawy. W 1973 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński koronował jej wizerunek w kościele jezuitów papieskimi koronami. Podczas swoich pielgrzymek do Polski przed obrazem dwa razy modlił się papież Jan Paweł II.
Procesje z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej odbywały się w Warszawie przez kilkaset lat, stając się częścią tradycji stolicy. Zaprzestano ich po powstaniu listopadowym. Jezuici reaktywowali je w 2015 r. W procesjach noszona jest figura, będąca rzeźbionym odpowiednikiem obrazu.
W sobotnim pochodzie poza jezuitami szli m.in. członkowie bractw religijnych ubrani w charakterystyczne stroje. Procesja zatoczyła pętlę, pokonując dość skomplikowaną trasę. Rozpoczęła się na Świętojańskiej, wyszła na pl. Zamkowy, zatoczyła łuk wokół kolumny Zygmunta, pod którą akurat koncertował ukraiński zespół rockowy Mahanaim (ale na czas procesji przerwał grę), następnie skręciła w Piwną. Dalszy szlak wiódł Piwną, Wąskim Dunajem, Rycerską wzdłuż murów obronnych, Nowomiejską, Krzywym Kołem, wschodnią stroną Rynku Starego Miasta, Jezuicką, Kanonią, do pl. Zamkowego, z którego procesja skręciła w Świętojańską i dotarła do kościoła Matki Bożej Łaskawej.

tekst oraz galeria zdjęć

czwartek, 4 maja 2017

Śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych

 










Bractwo Dobrej Śmierci i Schola Świętego Wawrzyńca
zapraszają na śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych
ze śpiewnika ks. Michała Mioduszewskiego

poniedziałek 15 maja, po Mszy Świętej o godz. 20.00
przy krypcie oo. jezuitów

Spotkanie prowadzić będzie Jacek Borkowicz (Bractwo Dobrej Śmierci)

środa, 5 kwietnia 2017

Wielkopostne spotkanie śpiewacze































10 kwietnia po mszy św. o 20.00 odbędzie się w krypcie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, ul. Świętojańska w Warszawie (obok katedry), wielkopostne spotkanie śpiewacze prowadzone przez Filipa Taranienkę. Zapraszamy do modlitwy staropolskimi pieśniami pasyjnymi, zachowanymi w tradycji ustnej oraz w śpiewniku ks. Michała Mioduszewskiego. W spotkaniu weźmie również udział Bractwo Dobrej Śmierci, które poprowadzi swoją tradycyjną modlitwę za zmarłych.